Bardzo ważna jest zabawa z kotem, niezależnie od jego wieku. Dla kota zabawa jest bardzo korzystna dla jego zdrowia, ponieważ zachęca go do aktywności, zachowania zwinności i dobrej kondycji fizycznej. Przede wszystkim jednak zabawa może zachęcić koty do wyrażenia swoich naturalnych instynktów łowieckich.
Dlaczego koty się bawią?
Figlarne zachowanie Twojego kota może być urocze i ujmujące, choć czasami może być również nieco irytujące. Koty zaczynają się bawić, gdy mają cztery tygodnie, trafiając najczęściej na inne kocięta. W wieku około siedmiu do ośmiu tygodni przechodzą od zabaw społecznych z braćmi i siostrami do zabaw z przedmiotami martwymi.
Zalety zabawy dla kotów
Zabawa z kotem przez 20 minut dziennie zapewnia stymulację fizyczną i psychiczną, a także wzmacnia więź między Tobą a kotem. W przypadku kotów przebywających w pomieszczeniach zamkniętych szczególnie ważne jest, aby zużywały tyle energii, ile zużywałyby, gdyby np. patrolowały swoje terytorium i polowały na ofiarę.
Kocięta i kotki są najbardziej aktywne wczesnym rankiem lub wczesnym wieczorem. Baw się ze swoim kociakiem przed pójściem do łóżka, aby był gotowy do pójścia spać w tym samym czasie, co Ty. Kociaki często bawią się same, a czasem wydają się czerpać przyjemność z przestraszenia się, a następnie ucieczki, jakby gonił je niewidzialny napastnik. Upewnij się, że kot ma zawsze dostępne zabawki, ale zarezerwuj niektóre tylko na sesje zabawy z tobą. Dzięki temu będą one miały szczególną wartość. Sprawdź, jakie zabawki zadowolą Twojego pupila!
Samotne kociaki mogą być nieco obojętne podczas zabawy z właścicielem. Zorganizuj co najmniej dwie dobre sesje zabawy dziennie. W przypadku młodych kotów domowych konieczne jest stymulowanie ich zachowań drapieżnych nawet do 30 razy dziennie, aby nasycić ich instynkt łowiecki. Częstotliwość ta może być mniejsza, jeśli kilka kotów mieszka razem i lubią się ganiać i bawić razem lub jeśli Twój kot jest coraz starszy i mniej aktywny.
Dodatkowo, kot będzie o wiele bardziej zainteresowany zabawką, jeśli będzie się ona poruszać pod kanapą lub szafką, chować pod dywan lub wykonywać pospieszne ruchy. Spraw, aby zabawka zachowywała się jak mysz!