Od dawien dawna wiadomo że koty są zwierzętami o bardzo dużych skłonnościach alergizujących. Nie ulega wątpliwości iż jest to prawda. Ale dlaczego niektóre osoby wykazują problemy uczuleniowe w obecności kota a w obecności psa już nie? Według badań, niektóre rasy kotów posiadają mniejsze zdolności do produkcji alergizującego białka. Przez co nie są one uciążliwe dla alergików. Do tychże kotów można zaliczyć m.in. sfinksy, Devon rexy czy koty syberyjskie.
Aby w pełni przekonać się czy dana rasa kota nie będzie utrapieniem dla alergików, należy w obecności kota spędzić 2,3 dni. Jeśli w tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, kot prawdopodobnie będzie odpowiednim towarzyszem dla takiej osoby.
Najczęściej występujące choroby u kotów
Warto wiedzieć że również koci mocz może powodować reakcję uczuleniowe. Jest jednak ratunek dla alergików, gdyż badania pokazały że regularne przebywanie w obecności kota, potrafi cofnąć lub nawet zahamować występowanie uczuleń. Jest to oczywiście uwarunkowanestanem zdrowia konkretnej osoby i jej organizmu. Istnieje także możliwość odczulania, jednak wymaga ona konsultacji z lekarzem specjalistą.
Niestety, ale dla osób z alergiami posiadanie kota nie jest rekomendowane.